Innsyn i Norges idrettsforbund
Presseforbundet › Still spørsmål › Still spørsmål › Innsyn i Norges idrettsforbund
- Emnet er tomt.
- 
		ForfatterInnlegg
- 
		
			- 
RG GjestNorges Idrettsforbund (NIF) er i hovedsak finansiert av staten gjennom tilskudd og penger fra Norsk Tipping (som igjen er eid av staten) Gjelder offentlighetsloven for NIF også ? Konkret er det ønske om å be innsyn i ansettelses-/arbeidsavtaler og lønns-/bonusavtaler ect for ansatte i et særforbund. Det har i lengre tid vært rykter internt i sporten om hemmelige avtaler og mindre sunne forbindelser til andre organisasjonsledd og organisasjoner innen idretten, men det finnes ingen klarhet og fakta så langt. Vi ønsker å undersøke dette nærmere og kanskje lage en sak på det, men greier ikke finne ut om informasjonen over er noe vi kan be om innsyn i med gjemmel i offentlighetsloven, andre lover eller forskrifter 
- 
Vegard Førland Venli GjestOffentlighetsloven gjelder for (fra § 2): c) sjølvstendige rettssubjekt der stat, fylkeskommune eller kommune direkte eller indirekte har ein eigardel som gir meir enn halvparten av røystene i det øvste organet i rettssubjektet, og d) sjølvstendige rettssubjekt der stat, fylkeskommune eller kommune direkte eller indirekte har rett til å velje meir enn halvparten av medlemmene med røysterett i det øvste organet i rettssubjektet. Så nei, jeg tror ikke det. Derimot vil all korrespondanse med offentlige myndigheter, være det. 
- 
Christer Alexander Jenson GjestNIF er en forening, noe som innebærer at alternativ d må være aktuelt – at det offentlige utpeker medlemmene i øverste styrende organ. NIFs vedtekter inneholder ingen utpekingsrett for offentlige organer. 
 
- 
- 
		ForfatterInnlegg
 
						 
						